Krátky príbeh o Obchodníkovi

Kedysi dávno sa narodil šikovný Obchodník, ktorý predal hocičo hocikomu, a to doslova. Presný dátum jeho narodenia je dodnes neznámy, pretože každému človeku, ktorý by sa rozhodol pátrať, Obchodník veľmi rafinovaným spôsobom predal mylné informácie ešte aj o sebe samom. Počas nekonečných tisícročí tak vznikali o Obchodníkovi rôzne legendy z jeho vlastnej tvorby, niektoré dokonca vraveli, že prišiel na Zem skôr než sa narodili prví ľudia... Táto verzia bola však neskôr dostatočne spochybnená, pretože zhruba pred dve tisíc rokmi jeden nesmierne múdry muž poznamenal, že ak by tu bol Obchodník skôr ako ľudia, nemal by potom komu predávať.

Osud tohto mudrca sa stal neskôr veľmi dobre známy, samozrejme, už vďaka Obchodníkovi, ktorý ihneď začal s jeho predajom ostatným ľuďom na výstrahu...

Je isté iba jedno – tento prešibanec si už od svojho narodenia postavil obchod a predáva v ňom úplne hocičo hocikomu... Od túžob, cez strachy, nenávisť, hnev, lži, moc, až po obyčajné hmotné formy.

,,Nemôžete kúpiť nič krajšie, tento tovar je najlepší na trhu, nik iný nikdy nemal nič kvalitnejšie ako to čo vám ponúkam ja, všetci vám budú závidieť, budete slávni, bohatí. Kašlite na ostatných,“ presviedča svojich zákazníkov. Ak však pristúpia na jeho ponuku, zvyčajne v okamihu zmení svoju verziu a s utrápeným výrazom povie: ,,Toto ste nemali kupovať. Kupoval by to iba hlupák. A čo tí úbohí ľudia, ktorým ste to vzal? Nemáte svedomie? Nemyslíte na nich? Ste sebec. A vôbec, nemá absolútne význam s vami obchodovať, ste k ničomu. Okamžite sa toho zbavte, zapáľte to, zničte, zakopte to veľmi hlboko.“

Asi nemusím vravieť svojim rozumným čitateľom, že ten istý vzorec predaja pokračoval donekonečna, deň za dňom, rok po roku, život po živote...

Ach, milí moji zvedavci, veru, tak veľmi bol prefíkaný tento Obchodník, a čo bolo horšie, s postupom času jeho rafinovanosť a zákernosť len naberala na obrátkach. Už nepotreboval mať obchod, ktorý by ľudia navštevovali niekde vo veľkomestách. Postavil si ho priamo u nich doma, v ich hlavách, hlboko v útrobách ľudskej mysle. Ba čo viac, podmanil si milióny a milióny ľudí, ktorí ochotne pracovali v jeho mene, predávali jeho produkty, hoci sami boli produktom. Niekedy prostredníctvom nich vytvoril nesmierne ťažké situácie pre celé ľudstvo, aby sa neskôr tešil tomu, že proti sebe postavil ľudí, aby bojovali a hádali sa, kto za to všetko môže, zatiaľ čo on sa potajomky kŕmil na ľudskej nevedomosti.

Obchodník vždy ponúkol riešenie, ktoré sa neskôr ukázalo ako smrteľná sebadeštrukcia. Špekulácie a túžba po pozornosti u neho nemala hraníc.

Áno, pozornosť bola palivom, ktoré mu umožňovalo žiť tak dlho v pozadí... Aký paradox, poviete si. Venovať mu pozornosť a predsa ho nevidieť... Nie, nemýľte si to, ľudia nikdy nevenovali pozornosť konkrétne jemu, iba jeho produktom, nikdy nepozerali na miesto, odkiaľ hovorí, ale čo odtiaľ prináša. Nikdy ich nezaujímalo kto je ten predavač v obchode, pretože ich očaril iba obchod so všetkou svojou bohatou ponukou a tým pádom veľmi rýchlo stratili záujem obrátiť pozornosť priamo na neho a odhaliť ho.

Počas nekonečných vekov sa však predsa len našlo zopár jedincov, ktorým po čase došlo, že Obchodník by nemohol nikdy existovať, pokiaľ by to ľudia nedovolili, pokiaľ by nenakupovali jeho ilúzie. Došlo im, že čo dnes zavrhuje, to im ešte včera oduševnene predával. Pochopili, že žije z ich stotožnenia, z ich viery v neho, v jeho silu a význam.

Ach... áno, ľudkovia krásni, uvedomili si, že Obchodník v skutočnosti nikdy neexistoval... Precitli z toho hrôzostrašného sna, plného čiernych mrakov túžob...

Zrazu začali byť šťastní aj bez produktov... Už nekupovali. Namiesto otázky “aká je ponuka?“ sa začali pýtať ‘’kto je ten čo ponúka?“

Postupom času spoznali svoju nesmiernu hodnotu, ktorej sa nemohol rovnať žiaden výmysel, túžba, či iné kruté pochody mysli, vzbudzujúce násilie, stiesnenosť a oddelenosť od ostatných. Číra blaženosť zaliala ich srdce a oni zrazu pocítili nesmiernu nutnosť podeliť sa s ostatnými o tento raj. Zamilovali sa do milovania.

Zo začiatku to bolo veľmi ťažké, bolestivé, pretože ostatní ľudia odmietali uveriť, že boli tak dlho klamaní, a že za to v podstate mohli iba oni sami, že živili Obchodníkove kšefty, že mu dovolili oberať ich o energiu. Oheň bolesti však pálil iba ilúzie, nie skutočnosť.

Žiadna ľudská bytosť však nie je beznádejne stratená, a tak sa stalo, že kúsok po kúsku to začalo dochádzať väčšiemu množstvu krásnych ľudí po celom svete. Koľká krása žiarila z ich sŕdc, keď zistili, že sú slobodní, že vždy boli a nie je nič čo by mohlo ohroziť túto skutočnosť.

Zrazu blatisté slová mudrca spred dvoch tisíc rokov nadobudli hodnotu diamantov :,,Kráľovstvo nebeské je vo vás.’’